שיפוץ בניין משותף הוא תמיד מסובך יותר משיפוץ רגיל, כאן מדובר בנכס השייך למספר רב של דיירים, כל אחד בעל יכולת כלכלית שונה ואינטרס שונה. מה אומר תקנון בית משותף על ההחלטה לשפץ את הבניין ואיזה רוב צריך בשביל להחליט על השיפוץ, הפירוט המלא.

תחזוקה שוטפת של בית משותף

לכל בית יש בלאי סביר, המעלית מתקלקלת, החשמל בחדר המדרגות, מערכת האינטרקום ועוד. על תיקונים או אפילו שיפוצים שמטרתם לשמור על הקיים בבית המשותף, לרוב הכספים שמשלם כל דייר לוועד הבית אמורים להספיק. אבל מה קורה אם יש צורך בתיקון מערכות בעל מנת לשמרן וכספי וועד הבית אינם מספיקים, האם צריך רוב של דיירים לביצוע התיקון? על פי תקנון בית משותף במקרה שהתיקון הוא בעל מנת לשמר את הקיים אין צורך ה- 100% מהדיירים אלא מספיק שמחצית מהדיירים יסכימו לתיקון והדבר מחייב גם את הדיירים המתנגדים בהוצאות התיקון.תקנון בית משותף

מה מומלץ ע"י תקנון בית משותף לגבי שינויים ברכוש המשותף

ישנם שינויים שניתן לבצע ברכוש המשותף של הבניין, כמו למשל הוספת מעלית רק לחלק מהקומות בבניין או סגירת הקומה בתחתונה או הוספת מקומות חניה על חשבון שטח הגינה. במקרים כאלה על פי תקנון בית משותף, ניתן לקבל רוב של 66% מבעלי הדירות לשינוי ובמידה והתקבל רוב כזה ההוצאות יחולו על כל הדיירים, מלבד התקנת מעלית המשמשת רק חלק מקומות הבניין שאז ההוצאות יחולו רק על הקומות שישתמשו במעלית החדשה.

שיפוץ חלקי של בית משותף

איך מוגדר שיפוץ חלקי של בית משותף? שיפוץ חלקי הוא שיפוץ שבא לשפר את הקיים אך לא מוביל להשבחת הנכס כתוצאה משיפוץ זה. שיפוץ חלקי יכול להיות צביעת חדר מדרגות, צביעת מעקות, גינון, החלפת תיבות דואר, החלפת פחים, החלפת דלת אינטרקום ועוד. תקנון בית משותף קובע כי לצורך שיפוץ זה מספיק רוב של 51% מבעלי הדירות בבניין ובמידה והדירות מושכרות בעלי הדירות המושכרות מחויבים להיות נוכחים או לתת ייפוי כוח לדיירים השוכרים את דירתם.

שיפוץ מלא של בית משותף

שיפוץ מלא לעומת זאת הוא שיפוץ שיוביל לשיפור ערך הנכס, להשבחתו של הנכס. תחת שיפוץ זה נכללים צביעה וחיפוי חיצוני של הבניין, הוספת מעלית לבניין, שיפוץ לובי הכניסה, ועוד. לשיפוץ כזה יש צורך ברוב של 100% מהדיירים בבניין, זאת על פי תקנון בית משותף. במידה ואין הסכמה של כל דיירי הבניין לא ניתן לבצע את השיפוץ ולא ניתן ל'כפות' על דייר שמתנגד לשיפוץ את עלות השיפוץ. כלל זה לא חל גם על שיפוץ במסגרת תמ"א 38, כאן ניתן להשיג רוב של 51% מהדיירים בכדי לבצע את השיפוץ. במידה ויש דייר המתנגד לשיפוץ זה, ניתן לבצע את השיפוץ בכל זאת.

אנו מסייעים לוועדי בתים בתהליך שיפוץ בניין, לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות לחצו פה – שיפוץ בניינים או התקשרו עכשיו לטלפון  072-2222150

מוקד אנושי יעזור לך עם בעלי מקצוע בתחום ניהול בתים משותפים.

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית