ועד בית – תמ"א 38 בבנייה עצמית

תמ"א 38 – תוכנית מתאר ארצית לחיזוק המבנה כנגד רעידות אדמה, "נמצאת בשוק" כבר למעלה מחמש שנים ללא הרבה התקדמות. את מספר הבניינים שבהם התוכנית יצאה לפועל אפשר לספור על שתי ידיים.
ובכל זאת בשנה האחרונה, מי שחי את השוק הזה, שם לב למגמה, שיותר ויותר בניינים מחליטים לבצע את התוכנית לבד! הם היזמים ששוכרים את שירותיהם של האדריכל, הקונסטרוקטור, היועצים, הקבלן וכו'.

סוגי הבניינים מתחלקים ל-2:

 1. בניין בו הגג או חלקו הוא פרטי. במקרה הזה, בעלי הנכסים שהם בעלי הגג נכנסים לנעליו של היזם ונותנים לדיירים הטבות במסגרת התמ"א (חיזוק, מעלית, לובי, גינה, חניות, מרפסות שמש וכו'). בעלי הגג מממנים את כל הפרויקט ללא כל השתתפות של שאר הדיירים. בסוג הבניין הזה התהליך עובד די חלק ומהר. שאר הדיירים (לא בעלי הגג) למעשה לא מוותרים כמעט על כלום ובתמורה מקבלים הטבות שלא יכלו לקבל מיזם חיצוני מכוון שכמו שאמרנו, הגג פרטי.
 2. בניין בו הגג הוא רכוש משותף. במקרה הזה, כל הדיירים הם למעשה היזם בפועל. הם מחליטים ביחד מה להוסיף למבנה ומה לעשות עם הקומה הנוספת שבונים.
  ישנה אפשרות שגם בבניין בו הגג הוא רכוש משותף לא כל הדיירים ירצו להשתתף ורק חלקם יבצעו את הפרויקט.

אז איך עובד תהליך של תמ"א 38 בבנייה עצמית? תמ"א 38

 1. אסיפה עם ועד הבניין.
 2. אסיפת דיירים כוללת להסבר מלא של הפרויקט.
 3. הכנת חוזה התקשרות בין קבוצת בעלי הדירות המבצעים (משתנה מבניין לבניין כפי שציינתי מקודם בסוגי הבניינים) לבין חברת הניהול כולל הגדרת קבוצת בעלי הדירות וחלוקת היחסיות שלהם בפרויקט.
 4. מינוי עו"ד לפרויקט, פתיחת חשבון בנק משותף של הקבוצה והזרמת כסף התחלתית להוצאת היתר בנייה.
 5. בחירת בעלי מקצוע להכנת התוכניות וביצוע הפרויקט – אדריכל, קונסטרוקטור, מודד, יועצים (קרקע, חשמל, אינסטלציה, בטיחות, תנועה, נגישות וכו'), מפקח בנייה, חברת מעליות וכו'.
 6. הכנת התוכניות, החתמת הדיירים על התוכניות והגשתם לעירייה.
 7. קבלת היתר בנייה.
 8. בחירת קבלן מבצע.
 9. התחלת ביצוע שיפוץ הבניין (פגישה עם מפקח הבנייה והגדרת לו"ז מדויק).
 10. בעלי בתים באזורי הביקוש בהם הקרקע יקרה (רמה"ש, רעננה, הרצליה, ת"א וכו') יגלו לאחר תחשיב קל כמה כדאי מבחינה כלכלית לבצע את תמ"א 38 בסגנון בנייה עצמית.

המידע באדיבות:

עידן פלגי, יזם נדל"ן

פורטל YNI – יזמות נדלן ישראל

מחפשים עו"ד בתחום תמ"א 38? פנו אל עו"ד מטי לשם

 

M.P.M יזמות נדל"ן וניהול פרויקטים

תמ"א 38, פינוי בינוי ועסקאות נדל"ן

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית