ניתוח נתונים לאורך השנים משוק הנדל”ן מוכיח כי דירות בבניינים מטופחים ומשופצים נמכרות במחירים גבוהים יותר בהשוואה לדירות בבניינים ממוצעים ו/או מוזנחים, בלי קשר למצב הדירה עצמו. דהיינו, שתי דירות זהות באותו המצב יכולות להימכר בהפרשים של עד 25% בגלל נראות ומצב הבניין בו הן שוכנות. מכאן, ניתן לטעון בוודאות כי שיפוץ מעטפת בניין מסייעת לעליית ערך הדירה.

תובנה ראשונה: מתי כדאי לשפץ?

לכל בניין ושכונה אבולוציה משלה, ובהחלט ניתן לזהות כעבור מספר שנים שמתחיל גל של חילופי אוכלוסיה בשכונה ובבניין. בהתאם לכך מומלץ לבצע שיפוץ חיצוני לבניין טרם התחלת תהליך מכירת הדירות. בנוסף, ובלי קשר, לקצב חילופי הדיירים בבניין מומלץ לבצע שיפוץ מעטפת בניין תקופתית בכדי למנוע הידרדרות משמעותית של חזות הבניין. הזנחת הבניין תגרור עלויות שיפוץ גבוהות יותר בעתיד, והזנחה לאורך שנים יכולה לגרום להכרזה על הבניין כלא כשיר למגורים, עד כדי צו הריסה.

תובנה שנייה: קבלת החלטות במהלך תהליך השיפוץ

ההחלטה על שיפוץ חיצוני ו/או פנימי לבניין היא החלטה היכולה להתקבל רק על ידי בעלי הדירות בבניין. לאחר קבלת הסכמת הדיירים לתהליך השיפוץ יש לקבוע תקציב מתאים ותכנית עבודה. יש למנות מנהלת פרויקט לשיפוץ שתנוהל על ידי נציגות נבחרת ומוסמכת מטעם הדיירים, או, על ידי גורם חיצוני המספק שירותי ניהול וליווי לשיפוץ חיצוני ופנימי לבניין. גם את גביית הכסף מהדיירים והגשת בקשות לקבלת מימון חלקי מהאגודה לתרבות הדיור ו/או העיריה תבוצע המרוכז על ידי מנהלי הפרויקט.

תובנה שלישית: מימון עלויות השיפוץ

שיפוץ מעטפת בניין ניתן לממן במספר דרכים. עם השקת הפעילות של מנהלת התחדשות העירונית, בהחלטת ממשלה, צורת המימון המומלצת לשיפוץ היא באמצעות מענק מימון של האגודה לתרבות הדיור, או בהלוואה נוחה באמצעות הרשות המקומית, כפוף לזכאות כמובן. בכל מקרה מדובר במימון המכסה רק חלק מעלויות השיפוץ ואילו את החלק השני יתבקשו הדיירים להשלים. לצורך בדיקת הזכאות וקבלת המענק יש לפנות אל האגודה לתרבות הדיור בהתאם לתקנות, לא כל בניין זוכה לקבל מענק שיפוץ. אפשרות נוספת היא באמצעות השתתפות בפרויקט תמ”א 38. המטרה העיקרית של הפרויקט היא חיזוק מבנים ישנים כנגד רעידות אדמה. במסגרת הפרויקט מאפשרים הדיירים לקבלן בניית קומות נוספות על גג הבניין בתמורה לביצוע שיפוץ חיצוני ופנימי לבניין ללא עלות מצד הדיירים. הקבלן מרוויח רק ממכירת הדירות הנוספות שבנה על גג הבניין.

המוקד לדייר שיפוץ בניינים יכול לעזור לכם להוריד עלויות בתהליך שיפוץ של מעטפת הבניין!
לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות לחצו פה – שיפוץ בניינים או התקשרו עכשיו לטלפון  072-2222150

 

 

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית