בית משותף, למרות שהוא מורכב מלבנים, ברזלים ובטון, הוא יצור חי ונושם ללא עוררין. וכמו כל יצור הוא מזדקן, נחלש, מתבלה וצריך חידוש וחיזוק מידי תקופה.

כמו אצל יצורים חיים אחרים, החזות החיצונית, מעטפת הבניין, משקפת מיד ובצורה הטובה ביותר את הגיל, השחיקה, הנזק והבלאי במעטפת הבניין. שיפוץ מעטפת הבניין היא דרכנו לחדש ולרענן את חזות הבניין שלנו, כמו מתיחת פנים קוסמטית לבית המשותף.

שיפוץ מעטפת בניין יהיה תהליך ארוך ומאתגר שתחילתו בכלל בהבנת הצורך וההפנמה כי לא ניתן יותר להתחמק מקבלת ההחלטה הבלתי נמנעת על שיפוץ מעטפת הבניין.

לעיתים, עבודתם של צדיקים נעשית על ידי מהנדס הרשות המקומית, באמצעות צו מבנה מסוכן, ואז יש לדיירים 90 יום לתקן את הליקויים וכבר אין צורך להתלבט לגבי הצורך, אלא, רק לגבי אופן הביצוע. לא הייתם רוצים להגיע לשם כי המשמעות שהיא שחלקים מהבניין שלכם כבר בשלבי התפוררות והבניין מהווה סכנה לדיירים ולסביבה. ברור שהוא גם נראה מוזנח, וערך הדירות בהתאם.

גם אם עוברות מספר שנים עד שמתקבלת ההחלטה העקרונית, זהו רק תחילת תחילתו של התהליך. עכשיו נשאר לנו את כל השאר. הפעם נדבר על שלב ההתחלה וניתן לכם מספר רעיונות בכדי לנהל את השלב הזה בצורה הטובה ביותר לתפארת הפרויקט. כמו בכל קהילה, ודיירי הבניין הם סוג של קהילה, תמיד יהיו כאלה שמבינים בנושא, או, שחושבים שהם מבינים בנושא, או, מכירים מישהו (חבר, אח, בן דוד וכדומה) שמבין, שעשה, שיודע שמכיר ומוכן לסייע. לא משנה מה תחליטו לעשות ועם מי, זכרו כי מדובר בכספי ציבור (הכסף שלכם שיושב בקופה משותפת לטובת הפרויקט), בשכנים שלכם, בדירה ובבניין שלכם, בקיצור זה הבית שלכם. בסוף הפרויקט, מוצלח, או לא, כולם חוזרים לחיות ביחד. ולכן, כדאי שכל הדברים ייעשו בצורה מסודרת, שקופה, בהסכמת כולם ובמסגרת הסכמים וחוזי התקשרות כתובים בליווי עו"ד בכדי שכולם ירגישו בנוח.

כאשר מדובר בשיפוץ מעטפת בניין, שזהו השיפוץ הבסיסי ביותר, לרוב חושבים, ששלב הראשון הוא בחירת הקבלן. טעות נפוצה. בחירת הקבלן היא אחת ההחלטות החשובות ביותר להצלחת המיזם, אולם זו לא ההחלטה הראשונה לקבל.

ההחלטה הראשונה לקבל, אחרי שהשגנו את הסכמת כלל הדיירים לשיפוץ היא מה רוצים לעשות. צביעת מעטפת, לובי וחדרי מדרגות? צביעת מעטפת וחידוש חזית הבניין? חידוש החיפוי של הבניין או החלפתו? החלפת ריצוף? החלפת דלת כניסה? שיפוץ מעלית? החלפת תאורה? חידוש הגינה? ועוד לא סיימנו את הרשימה אבל כמו שאתם יכולים להתרשם יש לא מעט דברים שניתן לעשות גם במסגרת שיפוץ פשוט יחסי כמו שיפוץ מעטפת בניין, וזה לפני שנגענו בדברים המסובכים באמת כמו הוספת מרפסת, ממ"ד או מעלית.

 

באופן כללי, כדי לבצע שיפוץ בית משותף נדרשת, כאמור, הסכמת כלל הדיירים. מאחר ומדובר בתהליך מורכב שעלותו לא מבוטלת והשפעתו על השגרה במהלך השיפוץ לא קטנה, אפשר להבין את ההיגיון מאחורי החוק. זה בדיוק הזמן לרתום את וועד הבית ולשקף בפני הדיירים את הבעיות הקיימות במבנה, את השפעותיהן על חיי היומיום וגם על ערכי הדירות של כל אחד ואחת, ואת האופן שבו שיפוץ בית משותף יכול להפוך את החיים המשותפים במבנה לנעימים הרבה יותר. לאחר שתגייסו את תמיכת הדיירים תוכלו להמשיך הלאה ולתכנן כיצד יתבצע, בפועל, שיפוץ בית משותף.

בחלק השני של המאמר נרחיב על הפעולות הראשונות שנבצע בפועל בכדי להשיק את מיזם שיפוץ מעטפת הבניין המשותף שלנו.

 

עם תמיכת הדיירים ועם הגב של וועד הבית, הגיע הזמן לתכנן לפרטי פרטים כיצד יתבצע שיפוץ בית משותף. בנקודה הזו מומלץ לבחור חברת שיפוצים טובה ואמינה, המתמחה בתכנון ויישום תכניות לשיפוץ בית משותף ולשיקום מבנים. החברה תבצע בדיקה מקיפה למצבו הנוכחי של המבנה, תזהה ליקויים אפשריים ובעיקר תציע פתרונות נכונים. שלבים אלה חיוניים כדי להבטיח שיפוץ בית משותף ברמה גבוהה באמת. למעשה, ללא תכנון מדויק, וללא חברה מקצועית ובעלת ניסיון בפרויקטים מהסוג הזה, אתם עשויים למצוא את עצמכם עם שפע של תקלות – הרבה יותר מאלו שאיתן נכנסתם אל התהליך מלכתחילה. במילים אחרות, אתם בהחלט צריכים להשקיע את הזמן בביצוע מחקר יסודי ומעמיק לצורך בחירת קבלן שיפוצים.

כך תבחרו את הגורם המבצע

הצעד הראשון בדרך לבחירת גורם הביצוע הטוב ביותר לצורך שיפוץ בית משותף, הוא ביצוע סקר שוק קצר. זה הזמן לגייס את כישורי המחקר שלכם בגוגל ולקבל המלצות על קבלן שיפוצים מיומן ומנוסה. בשלב המחקר, וכשאתם מתייעצים עם חברות שיפוצים שונות, זכרו מה חשוב לכם באמת. ההחלטה לבצע שיפוץ בית משותף התקבלה במטרה לשפר את איכות החיים שלכם, להפוך את המבנה שבו אתם חיים למקום יפה יותר ובאותה הזדמנות להעלות את ערך הדירה לקראת היום שבו תרצו להשתדרג ולמכור את הדירה הקיימת. אם תקפידו לבחור גורם ביצוע עם ניסיון עשיר, תיק עבודות מרשים וסטנדרטים גבוהים, תוכלו ליהנות מהתוצאה הרבה יותר.

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית