החלטתם לשפץ, או לשדרג את הבניין שלכם? מזל טוב ושיהיה בהצלחה.

וכן, ברוכים הבאים לעולם המורכב והמתעתע של עבודה מול קבלני שיפוצים. 

שיפוץ הבניין, בדומה לבנייה של בית מן היסוד, מפגיש אותנו עם שני תסריטים עיקריים של עבודה מול קבלן השיפוצים הנבחר.

האחד, הוא עבודה מול קבלן שיפוצים אחד, הלוקח על אחריותו את כל התהליך מראשיתו לרבות כל העבודות ובעלי המקצוע הכרוכים בשיפוץ הבניין. הקבלן האחד מעסיק פועלים שכירים וקבלני משנה בהתאם לצורך, עד להשלמת כל תהליך העבודה והשיפוץ. המונח המקצועי המתאר קבלן שאחראי על כל העבודות מא' ועד ת' הוא "קבלן מפתח", מכיוון שהוא אחראי על כל העבודה עד לשלב המיוחל של ה"מפתח" כלומר מפתח הכניסה לבניין המחודש והמשופץ.

התסריט השני, מפגיש אותנו עם מספר קבלני שיפוץ מתחומים שונים, שכל 

אחד מהם מתמחה ומבצע חלק מוגדר מהעבודה על פי התמחותו, כדוגמת קבלן בטון, טיח, ריצוף, קבלן אינסטלציה, קבלן אלומיניום וכן הלאה. במידה ובחרנו לעבוד גם עם מפקח בנייה מטעמנו, הדיירים, הרי שהמפקח יכול להיות החוליה המתאמת והמקשרת בין הקבלנים השונים לוועד וכן איש המקצוע והיועץ מטעמם של הדיירים.

לשתי הגישות בעבודה מול קבלני השיפוץ יתרונות וחסרונות.

כאשר בוחרים לעבוד מול קבלן אחד ראשי, קבלן מפתח, היתרון המרכזי 

הוא שעובדים מול גורם אחד בלבד, החוזה שלכם הוא מולו והוא אחראי על הביצוע וגם על הניהול של השיפוץ. זה חוסך לכם זמן רב, וחוסך את הצורך בהתעסקות בפרטים, בעבודה מול קבלני משנה, פיקוח, בקרה ותיאומים, תשלומים נפרדים וכן הלאה. 

הדבר האחד שיהפוך את ההחלטה הזאת למשתלמת עבורכם הוא ניסיונו ומקצועיותו של הקבלן שבחרתם. אם בחרתם קבלן מקצועי, אמין ואיכותי וגם חתמתם על הסכם מסגרת בליווי אנשי מקצוע – עשיתם את שלכם ואתם יכולים להיות רגועים.

כמו כל דבר בחיים, בחירה לא נכונה של הקבלן, ללא עבודת הכנה מתאימה וללא הסכם מתאים, ואתם כבר בבעיה. לכן חשוב מאד לעשות את הבחירה הנכונה.

צריך לזכור ששיפוץ הבניין הוא אירוע של פעם בכמה עשרות שנים לרוב, זהו ריכוז מאמץ בזמן ובכסף שלא ניתן לחזור עליו במהרה, גם, לא לצורך תיקון טעויות, ולכן עדיף להשקיע זמן ומאמץ בתהליך הבחירה ולעשות זאת בליווי אנשי מקצוע רלוונטיים, כמו עו"ד, ו/או, מפקח בנייה מטעמכם, או, להתחרט על כך לאורך שנים.

בחירת קבלן, לא פשוט. השוק מלא בקבלני שיפוצים, אבל, רובנו נעבוד עם קבלן שיפוצים פעם, אולי פעמיים בחיינו, ולכן, אין לנו מספיק ניסיון עם אותם קבלנים כדי שנדע מי באמת קבלן טוב ואמין ומי לא. לרוב, נבחר קבלן שיפוצים על פי המלצות מפי חברים, או מכרים, שעבדו לאחרונה עם קבלן שיפוצים, המלצה כזאת היא בדרך כלל אמינה וטובה יותר מאשר כל פרסום אחר. אבל גם המלצות צריך לבחון ולבדוק היטב, ולא לקבל דבר כברור, או, מובן מאליו.

בכדי לייעל את תהליך בחירת קבלן השיפוצים בצורה הטובה ביותר, מומלץ לאסוף ולהצליב המלצות מחברים ומכרים, ואז לרכז את המידע והדרישות שלנו ברשימה מצומצמת של שלושה עד ארבעה קבלנים. אחרי שבחרנו את הקבלנים שאנחנו רוצים לבחון, כדאי לקבוע פגישה עם כל קבלן שיפוצים. להזמין אותו לסיור בבניין, להסביר את הצרכים שלנו, ולבקש ממנו הצעת מחיר מסודרת עם כתב כמויות מפורט (יש לקחת בחשבון כי תוכנית הנדסית וכתב כמויות, הדרושים לבניית הצעת מחיר, הם תוצרים מקצועיים וייתכן ויש להם עלות כספית. יש הגיון שנזמין אותם בנפרד מאנשי מקצוע מטעמנו ואז נגיש אותם לקבלנים לצורך הגשת הצעת מחיר, כך, נוכל לקבל גם הצעות המוגשות על מפרט זהה וניתן להשוות אותם). לאחר שקיבלתם הצעות מחיר מפורטות וכתבי כמויות מכל הקבלנים, מומלץ לצאת לסיור בכדי לראות את הפרויקטים של קבלני השיפוצים, וגם לדבר עם הדיירים בפרויקטים השונים, בכדי ללמוד על התנהגות הקבלן בזמן הפרויקט, עמידתו בתנאי ההסכם, אופן פתרון הבעיות בזמן העבודה והעמידה בזמן ובתקציב. מומלץ להשוות בין הצעות המחיר של הקבלנים בסיוע אנשי מקצוע ולבחור את זו הנכונה ביותר עבורכם.

מומלץ וחשוב לערוך חוזה מסודר עם קבלן השיפוצים המיועד, בליווי עו"ד, שיכלול את כתב הכמויות המפורט וכן את לוחות הזמנים לביצוע ואת הסדר התשלום ביניכם, כולל מועדי התשלומים. מומלץ לוודא שיש לקבלן השיפוצים, עובדיו, וקבלני המשנה תחתיו, פוליסות ביטוח מתאימות, ציוד, הסמכות ורישיונות עבור כל העבודות המיועדות.

וכבר אמרנו, אם בחרתם קבלן מקצועי, אמין ואיכותי וגם חתמתם על הסכם מסגרת בליווי אנשי מקצוע, עשיתם את שלכם והגדלת משמעותית את סיכויי ההצלחה של הפרויקט, עכשיו אתם יכולים להיות רגועים.

המוקד לדייר שיפוץ בניינים יכול לעזור לכם להוריד עלויות בתהליך שיפוץ הבניין!
לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות לחצו פה – שיפוץ בניינים או התקשרו עכשיו לטלפון  072-2222150

 

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית