אם אתם לא מהנדסי בניין, או, עסקתם בתחום השיפוצים כלקוח, או כבעל מקצוע, סביר להניח שלא שמעתם ואתם לא יודעים מהו כתב כמויות ולמה הוא נועד. אבל, כל נגיעה בתחום שיפוץ בניינים, בנייה, ותמ"א 38, מיידית יהפוך אתכם לצרכנים נלהבים של כתב כמויות, ואם חשבתם אחרת, תחשבו שוב.

כתב כמויות מהווה דרישה מקדימה לכל עבודת בנייה, או שיפוץ בניין, בין אם מדובר בבנייה חדשה, שיפוץ בניין חלקי, או מלא, תמ"א 38, או שיפוץ דירה. בכתב הכמויות מפורטות כמויות כל החומרים הדרושים לביצוע פרויקט השיפוץ, וכולל התייחסות מפורטת לברזל, מלט וכדומה. חישוב הכמויות ומפרט החומרים נעשה עבור כל פרויקט לגופו של עניין, על פי מידות המבנה, פני השטח הכוללים של הקירות, אורך חוטי החשמל, או צינורות המים, ושאר מאפייני המבנה והפרויקט.

כתב כמויות מקצועי מאפשר למזמין העבודה לדעת מראש מה תהיה העלות הכספית הכוללת של החומרים, ולהימנע מהפתעות מיותרות. ולכן, כתב כמויות חשוב, בתחילה, לתכנון תקציב הפרויקט, ולאחר תחילת העבודות, ניתן להיעזר בכתב הכמויות כאמצעי בקרה על התנהלותן התקינה.

בשלב ההתחלה של כל פרויקט בנייה, שיפוץ בניין, דירה, הוספה של מרפסת, או ממ"ד, אנו ממליצים לערב כבר מהשלב הראשוני של בדיקה וקבלת החלטות גורם  מקצועי מוסמך, כמו מפקח בנייה, לצורך גיבוש כתב כמויות ותוכנית הנדסית ראשונית, וכן, כגורם מקצועי בלתי תלוי מטעם הדיירים לצורך קבלת כל ההחלטות המשמעותיות של הפרויקט תחילתו. ניתן להמשיך ולהעסיק את המפקח גם כמנהל ומפקח בלתי תלוי לאורך משך כל הפרויקט מטעם הדיירים, לשיקולם.

אבל, יצירת כתב כמויות בלתי תלוי מטעם הדיירים, והשימוש בו כבסיס זהה עבור כל הקבלנים לצורכי תמחור והגשת הצעות מחיר, תאפשר גם השוואה בין ההצעות השונות.

קיימות כיום מספר תוכנות ממוחשבות אשר מפשטות את תהליך יצירת כתב הכמויות. תוכנות אלה, מאפשרות עדכון מחירים וכמויות בצורה פשוטה ומהירה, יצירת מגוון דוחות רלוונטיים ועוד. גורמי מקצוע המתמחים בהכנת כתב כמויות עושים שימוש רב בתוכנות אלה. השימוש בתוכנות מקצועיות מאפשר לשמור על המידע באופן דינאמי ברמת עדכון מידית וגבוה בזמן אמת.

לצורך הכנת כתב כמויות יש לבחון את המאפיינים הספציפיים של כל פרויקט. לדוגמא, פרויקט של שיפוץ בניין, שונה באופיו מפרויקט של הוספת מרפסות למבנה קיים, הן מבחינת החומרים הדרושים והן מבחינת חלוקת הכמויות ביניהן. המחירים בשוק משתנים בהשפעת גורמים רבים, כולל מדד הבנייה, ולכן חישוב עלות העבודה על סמך כתב הכמויות צריך להיעשות בהסתמך על המחירים העדכניים בזמן הזמנת העבודה, ולקחת את טווח השינוי הפוטנציאלי בחשבון. ישנם פרויקטים שנוטים לחרוג מן התכנון יותר מפרויקטים אחרים. לדוגמה, פתיחת הקירות במסגרת שיפוץ מערכת האינסטלציה, למשל, עלולה לחשוף פגמים שהיו נסתרים ויש צורך לטפל בהם. לכן, כדאי להתחשב באפשרויות אלו בהכנת כתב כמויות.

לסיכום, כתב כמויות ישמש כמעין מ"צפן ומפה" ב"מדבר" השיפוץ, ומי יש לו את האומץ, הידע או הניסיון לצאת למדבר ללא מצפן או מפה? שיקום.

 

המוקד לדייר שיפוץ בניינים יכול לעזור לכם להוריד עלויות בתהליך שיפוץ הבניין!
לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות לחצו פה – שיפוץ בניינים או התקשרו עכשיו לטלפון  072-2222150

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית