ישנם סוגים שונים של מצבי חירום. חלקם יכולים לחלוף בתוך שניות ספורות ואחרים יכולים להימשך זמן רב. לא משנה כמה זמן הם נמשכים, הם יכולים להותיר אחריהם גם נזקים חמורים ואף לגרום לסכנת חיים ממשית. במקרים של רעידת אדמה, למשל, חשוב להיערך נכון ולהתכונן למצב, ובמקביל גם לדעת כיצד לפעול במידה ואכן היא מתרחשת. לפניכם כמה פרטים חשובים ומידע שיכול לעזור לכם להיערך נכון למצבי חירום, ואף גם לשמור על חייכם.

היו קשובים לאמצעי התקשורת

מצבים כמו רעידת אדמה למשל הם מצבים מפתיעים. מצבים שלא ניתן לחזות אותם מראש. הם תופסים אותנו מבלי שנהיה מוכנים לכך ומצריכים מאתנו פעולה מהירה כדי לשמור על חיינו ועל הסובבים אותנו. במצבי חירום אחרים, כמו מלחמה למשל, פחות מדובר בהפתעה, אולם גם כאן, יכולים להיות אירועים בלתי צפויים, אירועים מסוכנים מאד. לא משנה באיזה אירוע מדובר, כשקיימת סכנה, חשוב להיות קשובים לאמצעי התקשורת במידה וזה ואכן אפשרי. בדרך זו ניתן לקבל מידע עדכני ובכל עת באשר למתרחש וגם פתרונות שונים כיצד יש לפעול. אם אתם שוהים בממ"ד חשוב שיהיה לכם רדיו או שתהיה טלוויזיה כדי שתוכלו לעקוב אחר החדשות והעדכונים. אם אתם נמצאים במרחב אחר בחוץ ורעידת האדמה, למשל, חלפה, חפשו מקורות מידע ואמצעי תקשורת שונים שתוכלו לקבל מהם מידע עדכני שינחה אתכם כיצד לפעול והאם הסכנה אכן חלפה.

הכינו מרחב מתאים לשעת חירום

חשוב שתהיו מוכנים וערוכים למצבי חירום. אחת הדרכים לעשות זאת היא הכנתו של המרחב המוגן שנועד לשמש בדיוק במקרים כאלה. זה יכול להיות הממ"ד בביתכם, המקלט בבניין שבו אתם מתגוררים או חדר המדרגות שלכם. חשוב שהוא יהיו ערוך ומוכן וגם יאפשר לכם לשהות בו במשך זמן או ככל שיידרש. אם המרחב המוגן נמצא בתוך הבית שלכם, כדאי לסדר ולארגן אותו כראוי על מנת לאפשר שהות נעימה ככל האפשר ונוחות מרבית. אם מדובר במקלט, חשוב שאתם ובני משפחתכם תכירו אותו, תדעו כיצד להגיע אליו במהירות האפשרית ואם הוא סגור, חשוב גם שיהיה ברשותכם מפתח לצורך פתיחתו בשעת החירום.

הכינו תכנית פעולה

תכנית פעולה למצבי חירום יכולה לעזור לכם ברגעים מבלבלים ומפחידים. שבו בנינוחות, אתם ובני משפחתכם, והכינו תכנית פעולה. בתוכנית זו כתבו מה יש לעשות במצבי חירום שונים, למי אפשר להתקשר כדי לקבל מידע או למסור מידע ועוד. אפשר גם לתרגל את מצב החירום, לתרגל את הכניסה למקלט, לממ"ד ואת השהייה בו. בדרך הזו תוכלו לדעת בדיוק מה עליכם לעשות בשעת חירום ומבלי לחשוב על כך יותר מדי. הכינו מספר עותקים מהתכנית שכתבתם, תלו אחד מהם על המקרר במטבח ושמרו אותם גם בחדרי הבית השונים. צרפו לכך גם טלפונים חשובים לשעת חירום, טלפונים שבהם תוכלו אתם ובני משפחתכם להשתמש במידת הצורך.

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית