דירה מחולקת, דירה מפוצלת, מידע לדייר

אני משכיר חלק מדירתי, בחלק המושכר יש חדר שינה אמבטיה שירותים ומטבח, שהם בשימוש השוכרים. אך אין הפרדה ממש בין האגפים, אלא רק וילון כלומר,  בכדי להיכנס לאגף המושכר יש להיכנס קודם מהכניסה הרגילה מחדר המדרגות להול המשותף גם לחלק המושכר וגם לדירה שלי, מה שמפריד בין ההול המשותף לחלק שבו אני גם זה דלת אבל מה שמפריד בין ההול לחלק המושכר הוא וילון בלבד.
הנחתי שוילון לא יוצר פיצול בין חלקי הדירה אך אינני בטוח, ובעיקר מכיוון שבעצם בין אגף מגורי לאגף מגורי השוכרים יש כן הפרדה ע"י דלת . האם כשההפרדה בין שני אגפי המגורים היא רק על ידי וילון, האם זה נחשב לדירה מפוצלת?האם בגלל הדלת שמפרידה בין שני חלקי הבית, האם זה נחשב לפיצול של הדירה?
ראיתי את פסק הדין 10118/09, ונראה ממנו שבית המשפט מחמיר מאוד בנושא, גם בניגוד לשכל הישר. בפסק הדין הנ"ל ליחידה לא הייתה דלת, והיא הייתה בשימוש בעל הבית ושימשה לו כמשרד. בכל זאת ביהמ"ש לא התחשב בכך, וקנס את הנתבע ב- 230,000 ש"ח. אני מצטט מנימוקי פסק הדין:
"באשר ליחידה בלי הדלת, נקבע, כי פתח החדר הינו פתח בגודל של דלת סטנדרטית, אשר ניתן להתקין בו בנקל דלת". ועל הטענה שהיחידה היא בשימוש בעל הבית למשרד : "משום שמהותו של המבחן הייעודי אשר אינו בא לבחון שימוש בפועל ברגע נתון אלא את ייעודו הכולל של הנכס והכשרתו מבחינה מהותית לתכלית כזו או אחרת".
לכן שאלתי גם על וילון (ואף שנראה מאוד לא הגיוני שהפרדה בוילון תחשב לפיצול דירה), כי במצב הזה אין לי מושג היכן בית המשפט ייעצר.

תשובתו של ישראל שטיין מנהל הפורום לניהול ועד בית של פורטל בית משותף:

כמובן שאיני יודע כיצד בית המשפט יתייחס לנושא. עם זאת מתוך ניסיוני אני סבור שהמבחן האמיתי הנו השימוש בפועל שנעשה בדירה. ברגע שיוכח שחלק מהנכס משמש למטרת שכירות אזי בית המשפט עשוי להתייחס לכך כאל פיצול. מעבר לכך יש לציין שהקמת מטבח נוסף בדירה נחשבת שינוי פנימי כהגדרתו בחוק ומחייבת קבלת היתר בניה כדין.

רוצים לקרוא עוד? פנו לפורום לניהול ועד בית של המוקד לדייר.

מחפשים חברה לניהול ועד בית? פנו למוקד לדייר.

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית