תחום פיקוח הבנייה הופך משמעותי יותר ויותר בשנים האחרונות, והביקוש למפקחי בנייה כמעט ברור מאליו. איך שלא מסובבים, או מסבירים את זה, בסופו של עניין, זה השילוש הקדוש של איכות-כסף-זמן שמכריע שוב ושוב לטובת השימוש במפקח בנייה בכל פרויקט.

במאמרים השונים חזרנו והמלצנו לעשות שימוש בשירותיו של מפקח בנייה, כבר מהשלבים הראשונים של הפרויקט עוד בשלב ההחלטות הראשוניות, וזאת מכמה היבטים חיוניים להצלחת הפרויקט,

מבחינת האיכות – בתחום הבנייה בכלל, ובתחום שיפוץ בניינים בפרט, פועלים מספר רב של קבלנים. התחרות החריפה על כל לקוח, מאלצת רמת מחירים שהינה על גבול הרווחיות, מה שגורם לעתים לכך שהקבלן מנסה ל"תמחר" מחדש לאחר סגירת העסקה את הרווחיות שלו ע"ח איכות החומרים והביצוע, שמשמעותה פגיעה באיכות.

מבחינת הכסף – שיפוץ בניין יהיה לרוב פרויקט בעלות של אלפי שקלים לכל דייר בבניין ובסה"כ עשרות אלפי שקלים ולרוב יותר מבחינת הבניין. אלו סכומים משמעותיים בחיי כל משפחה, ולכן, מובן ואף מחויב, הרצון להוזיל את עלויות השיפוץ, או להתאים את הביצוע לתקציב. נכללים בזה תכנון תקציבי  נכון וחסכון בהוצאות מיותרות הנובעות מחוסר הבנה ומקצועיות, והוצאות הנובעות מניהול תקציבי לקוי במשך הפרויקט.

מבחינת הזמן – פרויקט שיפוץ בניין הוא תהליך יומי הנמשך כ-10 חודשים בממוצע. אם ועד הבית רוצה לנהל את הפרויקט, מישהו מטעמו צריך להיות נוכח באתר מרבית הזמן, משימה בלתי אפשרית למי שגם עובדים לפרנסתם ולא בניהול פרויקטים.

בעבר ניתן היה להיעזר, בהצלחה, בחברים, מכרים, בני משפחה ומומחים מטעם עצמם, שכבר "עשו" את זה בעבר. היום נמליץ להימנע מעזרה פעילה של מי שאינם בעלי מקצוע מוסמכים, וזאת בהבנה שכוונות טובות לא מחליפות מקצועיות. בטח ובטח שהכוונות הטובות לא מגובות באחריות.

מפקח בנייה מקצועי (לרוב הנדסאי, או מהנדס בניין החייב בהסמכה ורישיון מפקח עפ"י חוק) מבטיח שתהליך הניהול והפיקוח ייעשה באופן מקצועי, איכותי ובתיאום מלא בין בעלי המקצוע. עלותו של מפקח בנייה הינה עלות יחסית המחושבת כאחוז מהפרויקט עצמו בד"כ, עם זאת, היות והמפקח מייצר חסכון בעלות הפרויקט, העולה בהרבה על עלות העסקתו, גם מבחינה כלכלית יש כדאיות גבוה בהעסקתו.

צירוף מפקח בנייה לתהליך השיפוץ מטעם הדיירים, מוקדם ככל האפשר, מאפשר לו לבוא לביטוי באופנים שונים ולסייע מראש בקבלת החלטות נכונה, כמו לדוגמה,

מכרזי קבלנים – לרוב מעורבים בהליך התכנון והביצוע של שיפוץ בניין 15-20 בעלי מקצוע וספקים מתחומים שונים. לקוח המנסה לקבל הצעות מחיר, מ-3 בעלי מקצוע שונים בכל תחום, יידרש להיות בקשר עם כ-60 בעלי מקצוע. היכולת והידע המקצועי של הלקוח הממוצע מוגבלים ולכן יתקשה לנהל מו"מ מול כל קבלן על היבטים מקצועיים ועל תמחור העבודה.

עלות העבודה – תפקיד המפקח לבצע גם את התמחרות מול הקבלנים, מתוקף היותו מעורה בתחום הבנייה ומכיר את המחירים בשוק. בנוסף, מפקח המעורה בתחום הבנייה יכול להשיג מחירים טובים גם מספקים, וחברות אליהן הוא מקושר.

איכות העבודה –בעלי מקצוע תמיד יציגו את עצמם כמומחים בתחומם, ולעיתים טייח יהפוך לרצף וגם לקבלן גבס. מעורבות מפקח בנייה מקצועי שידע לתת את הדגשים המקצועיים לעבודה, כולל שיטת העבודה, בדיקת החומרים, ובדיקת טיב העבודה מבטיחים כי המפרט שנדרש הוא זה שגם יבוצע בזמן בתקציב ובאיכות.

מפקח משמש גם כבורר ומגשר במקרה של חריגה, טעות, או נזק, ונותן את הביטחון לדיירים שמישהו מטעמם מתנהל מול הקבלן ובעלי המקצוע לטובתם.

מפקח בנייה טוב נותן שקט וביטחון לדיירים, ומשפר משמעותית את הסיכויים לסיים את פרויקט השיפוץ, בזמן, בתקציב ובשביעות רצון. מה, לא שווה לכם?

 

המוקד לדייר שיפוץ בניינים יכול לעזור לכם להוריד עלויות בתהליך שיפוץ הבניין!
לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות לחצו פה – שיפוץ בניינים או התקשרו עכשיו לטלפון  072-2222150

 

 

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית