קירות המבנים הישנים בישראל מצופים, לרוב, בשכבות של טיח שמעליהן שפריץ צמנטי. עם השנים הבלאי הטבעי ופגעי מזג האוויר, גורמים להתפוררותו של השפריץ הישן ולבעיות של איטום ורטיבות. לרוב, יתחילו בעיות האיטום בדירות הנמצאות בקומות העליונות של הבניין, עם השנים תתפשט הרטיבות לאזורים אחרים על קירותיו של הבניין, ומתחילה תופעה של קילופי טיח וסדקים נרחבים וזה העיתוי הנכון לדבר על חידוש שפריץ בניין.

 

שלא כמו הציפויים החדשניים (חזקים, גמישים ואטומים), שנעשה בהם שימוש, בבנייה החדשה והמתקדמת, מרבית הקירות של המבנים הישנים שנבנו לפני עשרות שנים מכוסים שפריץ צמנטי, שאינו גמיש, ומאופיינים בנטייה לספוח רטיבות בשל היותו של השפריץ חומר סופח וסופג. גשמים ממושכים מובילים לחלחול הרטיבות אל תוך הקיר עד למצב של רטיבויות בקירות הבית הפנימיים. שינויי טמפרטורה קיצוניים בקירות החיצוניים, שספחו אל תוכם רטיבויות, עשויים ליצור גם בעיות של עיבוי בקירות הפנימיים של הבתים הללו. נזקי רטיבות הדרגתיים, מזעריים ככל שיהיו, מובילים עם השנים לתופעה של קילופים ולהתפוררותם ונשירתם של טיח ושפריץ, תופעה המאיצה את חדירת הרטיבות והבלאי של הקירות.

 

השפריץ הינו בטון דקורטיבי, ובטרם התחלת תהליך חידוש שפריץ בניין חובה לשטוף היטב את הקירות בלחץ מים במטרה לנקות את פיח המכוניות, השומנים, הצבעים ומגוון חומרים אשר נדבקו על הקירות, או, נספגו לתוכם, במרוצת השנים. במידה ויש חשש שהשפריץ הישן עשוי להתנתק מן הקירות, ובמצבים בהם ההתזה בעבר בוצעה על משטח שאינו נקי, או, הקירות ספגו רטיבות והלבנים בשלבי התפוררות, מומלץ לבצע הכנה יסודית וקפדנית לקירות בטרם ניגשים לשלב ההתזה. ההכנה כוללת גירוד חלקי שפריץ רופפים וחיזוק התשתית באמצעות שימוש בחומרים מתאימים. חשוב להדגיש, כי במהלך חידוש שפריץ בניין ישן, מומלץ להקפיד על קילוף כל חלקי הטיח, או השפריץ הרופפים, ואיטום יסודי של הסדקים מעבר לשכבת הטיח. איטום סדקים, חלקי ורשלני, במעטפת החיצונית בלבד יוביל לכך שרטיבות, שנספגה בקיר, תעקוף את חומר האיטום שהונח בסדק, ותחדור אל קירותיו הפנימיים של הבניין  דרך אותו הסדק אם לא נאטם כהלכה. בקירות בהם נתגלו פגעי רטיבות, יש לנקוט בפעולות מנע כמו ריסוס בחומר איטום שקוף וכדומה. חשוב להדגיש כי ביצוע תיקוני איטום מקומיים לאחר תהליך החידוש של השפריץ הישן ובכלל, כמעט בלתי ניתן לביצוע מבלי שהתיקונים הללו יבלטו למרחקים. לכן, רלוונטי לשקול את כדאיות ביצוע חידוש השפריץ, ולהעדיף ביצוע שיפוץ חיצוני היקפי לכל מעטפת המבנה.

 

המוקד לדייר שיפוץ בניינים יכול לעזור לכם להוריד עלויות בתהליך שיפוץ הבניין!
לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות וללא התחייבות לחצו פה – שיפוץ בניינים או התקשרו עכשיו לטלפון  072-2222150

Call Now Buttonשירות אישי לועד בית