תחזוקת גינות – הקמה וטיפול בגינת הבית המשותף

תחזוקת גינה המתבצעת על ידי גנן שמגיע פעם בשבועיים לחצי שעה לתחזוקת גינה כדאי להראות לו את הדרך החוצה.

תחזוקת גינותגינה בת כ 100 מ"ר מחייבת לפחות שעתיים עבודה ומכל מקום אין גינה שניתן לטפל בה שעה אלא אם מדובר במשהו מיניאטורי. גינון מחייב כיסוח הדשא, עישוב, חיתוך הגדר החיה, גירוף, ושתילה במקרה הצורך, והכי חשוב, על הגנן לבדוק את הממטרות בסיום העבודה מאחר ולמכסחת ו/או לחרמש החשמלי יש נטייה ל"דפוק" את הממטרות.

בממטרות גזרה זולות כמעט כל טיפול מזיז את הכוון ותמיד יש לכוונן מחדש על מנת שהמים יגיעו לאן שצריך ולא למדרכה או לכביש.

בממטרות גזרה חדישות יותר מסוג POP UP (גיחה) יש להשגיח שהמכסחת לא תוריד להם את הראש.

השקיה: חשוב ביותר וחובה לקבוע מערכת השקיה ממוחשבת אשר תחסוך בלבול מוח מהוועד אך חשוב יותר, תשקה במנות קבועות וזמנים קבועים דבר שיועיל לשמירה נכונה ויעילה של הגינה. דשא שלא הושקה נכון, צמח שקיבל פחות מדי מים, פרחים שהראו סימני מצוקה, לוקח זמן רב עד אשר יתאוששו אם בכלל. אם הממטרות מרעישות רצוי להשקות בשעות הערב המוקדמות. אם מדובר במתזים או ממטרות גיחה אפשר לכוון את ההשקיה לקראת הבוקר בו בדרך כלל יש לחץ מים הטוב ביותר ביממה.

דישון: יש לבצע דישון פעמיים בשנה. פעם באביב ופעם בסתיו. מומלץ להשתמש בדשן מתאים לעונה ולטווח ארוך.

דשא: הדשא היחיד שאינו דורש יותר מדי שמש ואינו מצהיב בחורף הוא מסוג "דרבן" אלא שאליה וקוץ בה. בין האביב לסתיו הדשא "משתולל" ויש צורך לכסחו כמעט כל שבוע אחרת הוא יראה כמו עשב בסוואנה (אולי כדאי לקנות עדר עיזים לצורך כך).

עצים: אין לשתול עצים בעלי נוף רחב מעל לדשא מאחר והם מצילים (צל) וגורמים לדשא להתנוון. בשום פנים ואופן לא לשתול וושינגטוניה. הזרעים שלו הורסים את הדשא ואת כל מה שמתחתיו.

פרחים: פרחים שותלים פעמיים בשנה, בתחילת הסתיו נוב-דצמ ותחילת הקיץ מאי-יוני. יש מגוון רב של פרחים והכל תלוי בגנן ובגובה ההשקעה הכספית. בעיקרון כדאי להסתובב במשתלות על מנת לקבל תמונת מצב של פרחי העונה.

מזיקים: יש לפזר דיזיקטול או מזיקוטל פעם או פעמיים בשנה על מנת שלא לאפשר לנמלים להשתקע בגינה מאחר ואח"כ הם עוד עלולים לקומות הראשונות ויתרה מזאת, הם מחסלים את פרחי העונה.

שירות אישי לועד בית