כאשר עולה הצורך בשיפוץ בבית משותף מתעוררת ישר בעיית מימון, שיפוץ בניינים לרוב עולים הרבה כסף ולא תמיד כל דיירי הבניין יכולים לעמוד בהוצאות אלו. שיפוץ בבית משותף מצריך אישור של רוב הדיירים ולעיתים אפילו כל הדיירים ובמידה ודייר מתנגד לשיפוץ יש קושי לחייב אותו לשלם עבור השיפוץ ולרוב הנושא מצריך התערבות משפטית שאינה רצויה ועלולה לעלות לכל הגורמים המעורבים הוצאות נוספות. כיום ישנן מספר אפשרויות מימון לצורך שיפוץ בניינים שיכולות להקל על דיירי הבניין ולעזור לוועד הבית במסע שכנוע הדיירים להסכים על השיפוץ.

שיפוץ בניינים בעזרת האגודה לתרבות הדיור

האגודה לתרבות הדיור מעניקה מספר מסלולי מענקים לשיפוץ בתים משותפים, ונותנת אפשרות לייעוץ חינם. מסלולי השיפוץ ניתנים לבניינים שנבנו לפני עשרים שנה ויותר וגובה המענק תלוי בגילו של הבניין. בניינים שאוכלסו עד 1969 תקבל כל דירה 1250 ש"ח לשיפוץ, בניינים שאוכלסו בין השנים 1970-1992 תקבל כל דירה 85 ₪. ישנם מספר מסלולי שיפוץ בניינים, שיפוץ כללי, שיפוץ חלקי ושיפוץ מוגבר לבניינים שמצבם גרוע וזקוקים בדחיפות לשיפוץ חיצוני. מענקים אלו יינתנו רק לבניינים החברים באגודה ארבע שנים ויותר.

שיפוץ בניינים ע"י הלוואה בנקאית וחברות עירוניותשיפוץ בניינים

קבלת הלוואה מהבנק לצורך שיפוצים היא אופציה נוספת. ישנם בנקים שמאפשרים לוועדי בתים לקבל הלוואה שמטרתה שיפוץ הבניין, מעיין משכנתא לשיפוץ הבניין. קבלת הלוואה כזו מצריכה משכון של הנכס ועמידה בתנאים של הבנק שלרוב נקבעים לפי שווי וערך הנכס. כמו הבנקים ישנן חברות עירוניות המאפשרות מתן הלוואה לוועדי ביתם לצורך שיפוץ הבניין, חברות אלו בעיקר מסייעות בהלוואת לשיפוץ חיצוני של הבניין ופחות אם מדובר בשיפוץ פנימי של חדר המדרגות או הלובי.

תמ"א 38

פרויקט תמ"א 38 מבוסס על אוסף של תקנות שבאות לקבוע את התקן של בניין שעמיד בפני רעידות אדמה, בעקבות זאת נמצאו בניינים רבים שנבנו לפני 1980 שאינו עומדים בתקנים אלו ויש צורך לשפצם ולהתקינם כך שיהיו עמידים מפני רעידות אדמה. בניינים שעומדים בקריטריונים ויכולים להשתתף בפרויקט יכולים בעצם לקבל שיפוץ של הבניין ללא השתתפות מימון של הדיירים. ישנם מספר מסלולים, אפשרות אחת היא פניה לחברה חיצונית שמממנת את השיפוץ ומקבלת בסופו את הדירות שנוספו לבניין. אפשרות שנייה היא לפנות לקבלן שיפוצים שכל הוצאות השיפוץ חלות עליו והוא מקבל את הדירות הנוספות בסיום השיפוצים. כך או כך דיירי הבניין מקבלים שיפוץ ללא הוצאות.