לרובינו הצטרפות לוועד הבית נשמעת כמו חלום בלהות, כמו גם מפגש עם ראש הועד בחדר המדרגות, אבל כל בניין צריך ועד הבית, מה לעשות צריך גוף שידאג לכל מה שקשור לשטחים המשותפים של הבניין וידאג לניהול של הבניין, וללא ועד הבית הבניין היה נראה כמו אחרי מלחמה. אז כמה דברים שחשוב לדעת על ועד הבית בכתבה שלפניכם.

ועד בית, כיצד בוחרים?

את ועד הבית בוחרים באסיפה כללית של הדיירים בבניין, אסיפה שאמרוה להתכנס לפחות פעם בשנה. לוועד הבית בוחרים חבר אחד או יותר, בדרך כלל עד חמישה, ובאסיפה חייבים להיות נוכחים לפחות מחצית מהדיירים בבניין. במידה ורוצים במהלך השנה לשנות את הרכב הועד, ניתן לכנס אסיפה כללית שנקראת- שלא מן המניין, ובה יוחלף הועד הישן בוועד חדש. אסיפה כזו מחויבת להתכנס תוך 14 יום מדרישה לקיומה ואותה יכולים לדרוש לפחות שליש מבעלי הדירות בבניין.ועד בית

מי יכול להיבחר לוועד בית?

כיום במרבית מבנייני הדירות חלק מהדירות מושכרות ואינן מאוישות על ידי בעלי הדירות עצמן. הדבר יוצר בעיה מכיוון שדייר השוכר דירה ואינו הבעלים שלה לא יכול להיבחר לוועד הבית ויתרה מזאת אין לו זכות הצבעה באסיפה הכללית של דיירי הבניין, אלא אם בעל הדירה הסמיך את הדייר שלו ומאפשר לו להצביע בשמו.

עד כמה עצמאי ועד הבית?

ועד הבית אחראי על הניהול השותף של הבניין, על שמירה על הרכוש המשותף ותיקון תקלות בבניין. מלבד זאת, כל בעל דירה בבניין רשאי לדרוש מועד הבית לטפל בליקויים או לתקן תקלות ברכוש המשותף של הבניין שגורמים נזק לבעל הדירה, כמו למשל דליפת מים מהגג שחודרת לקומות העליונות של הבניין. ועד הבית לא יכול לקבל החלטות על שינויים בבניין כמו למשל שיפוצים בחלקים של הבניין (שיפוץ לובי או כניסה), או תמ"א 38. החלטות כאלו מחייבות התכנסות של האסיפה הכללית והסכמה של לפחות שני שליש מבעלי הדירות בבניין.

התשלום לוועד הבית

התשלום לוועד הבית הוא חובה ועל כל בעל דירה לשלם את דמי ועד הבית. במידה והדירה מושכרת על בעל הדירה לדאוג לתשלום על ידי השוכר כמובן. גובהה דמי הועד נקבע או על פי שטח הדירות בהתאם לגודלן, או על פי מספר החדרים או שנקבע סכום אחיד לכל דירה, זאת בהתאם להחלטת האסיפה הכללית של דיירי הבניין.

 

שירות אישי לועד בית