מיקלט בבית משותף: חייב לעלות דרגה

כאשר הכול עומד על מקומו בשלום ועולם כמנהגו נוהג, המקלטים הללו מאבדים את החשיבות שלשמה נבנו והופכים למחסן הבית המשותף. איפה הרי תשימו את האופניים הישנות שחבל לכם לזרוק? איפה תאחסנו את המיטה השמורה עדיין במצב טוב?, המקלט הפך להיות מקום אחסון אולטימטיבי לכל מה שלא שמיש כרגע. מכיוון שמעמדו של המקלט כל כך ירד בדרגה, לאף אחד בבית המשותף אין שום כוונה לדאוג לטיפוחו וכך הוא גם נראה מוזנח, מבולגן, מלוכלך מאוד ובלתי ראוי לשהייה ממושכת של הדיירים בזמן אמת.
זוכרים את המקלט המשותף?

הרעיון של בניית מקלט משותף לכל דיירי הבניין, שבו כל הדיירים מתקבצים יחד בשעת חירום לא האריך ימים ובעצם ניתן היום למצוא את המקלטים הגדולים רק בבתים משותפים ישנים יחסית, שנבנו לפני 1990.

מלחמת המפרץ שפרצה בשנות ה-90 הייתה נקודת מפנה בחיי המקלטים הפרטיים. מאז המלחמה הותקנו תקנות המחייבות בניית מרחב מוגן דירתי (ממ"ד) בכל יחידת הדיור. בכל הבניינים שנבנו מאז, הדירות כבר כוללות את המקלט הפרטי אישי של כל דירה (הממ"ד). עידן בניית המקלטים המשותפים למעשה חלף מזמן. ממ"ד הוא חדר חובה בכל דירה.

רק הבניינים הישנים נותרו עם המקלטים הפרטיים. על פי נתוני משרד השיכון קיימים היום כ-20 אלף מקלטים פרטיים.

מי האחראי למקלטים?

האחריות לתחזוקו השוטף של המקלט מוטלת על דיירי הבניין, אך במקרים רבים הדיירים נוטים להזניח את המקלט, להפוך אותו למחסן משותף ובעצם לשכוח מקיומו. המקלט הוא המקום האחרון שרגלו של דייר תרצה לדרוך בו, לאף אחד אין מה לחפש במקלט, הוא נתפס כמקום אפור, חשוך ובעצם קל מאוד לשכוח מקיומו בחיי היום. על ועד הבית להיות ער ועם אצבע על הדופק ולוודא מדי פעם שהמקלט נקי ומטופל.

תפיסה זו לגבי המקלט המשותף בבניין המשותף עלולה לגרום לנזק רב. המקלט נועד לשמור על הגנת הדיירים בזמני חירום ולכן צריך להכיר בחשיבות הגדולה שלו ולדאוג לשמור אותו נקי, ריק ומתאים לשהייה ממושכת בזמן חירום (מתוך תקווה שלעולם לא נזדקק). המקלט חייב להיכלל בתוכנית התחזוקה השוטפת של הבית המשותף ובאחזקת הבניינים ואסור לשכוח אותו ולהתעלם מקיומו. מלחמת לבנון השנייה חידדה את ההכרה בצורך ובחשיבות לשמור על המקלטים וזאת לאחר שהתגלו מקרים רבים של מקלטים מוזנחים.

מי האחראי לשמירת המקלט בבניין?

האחריות הישירה היא של הדיירים, אך גם לרשות המקומית יש תפקיד. על פי חוק ההתגוננות האזרחית, הפיקוח על תחזוקת מקלטים פרטיים נמסר לרשות מקומית, כאשר היא מונחה בעניין זה ע"י פיקוד העורף. הרשות המקומית אמורה להפעיל פקחים שיסיירו במקלטים ויבדקו שהם אכן עומדים בדרישות. הפקחים רשאים להורות על ביצוע שינויים במקלט, על פינוי חפצים ואף להפעיל שיניים במקרה של הפרת הוראות ע"י הטלת קנסות או פתיחה בהליכים משפטיים בבתי משפט לעניינים מקומיים.

זה לא יכול להיות מחסן

המקלטים חייבים להיות ע"פ החוק שמורים במצב שמאפשר את השימוש בהם כמחסה בכל זמן, אסור שיאוחסנו בהם חפצים שמפריעים לשימוש במקלט כמחסה בשעת חירום, המקלטים חייבים להיות תקינים וחייבים להישמר נקיים. במקלטים ככלל אסור לעשות שימוש חורג, אסור להשכיר אותם לשום מטרה והם לא יכולים לשמש מחסן.

המקלט חייב להישאר פתוח בכל מצב ובכל זמן, על פי החוק המקלט צריך להיות נגיש בכל עת. מצב שבו נועלים את המקלט ודייר אחד מוועד הבית שומר אצו את המפתחות, הוא לא מצב תקין. המקלט צריך להישאר באופן תמידי במצב פתוח. במידה והחלטתם מסיבה כלשהי לנעול את המקלט, ההחלטה צריכה להתקבל ע"י רוב הדיירים באסיפה מסודרת וצריך להבטיח שלכל דייר בבניין יהיה מפתח פרטי למקלט.

די להזנחה

אז אם אתם גרים בבתים משותפים עם המקלטים הפרטיים, רצוי מאוד שתשקמו את מעמדו של המקלט בבניין. דאגו לפנות אותו מחפצים מיותרים ושמרו אותו נקי, מסודר ומוכן לזמן אמת (שלא נדע). החשיבות גדולה מידי מכדי להקל ראש בעניין ולשכוח מנוכחותם של המקלטים. אחרי הכול המקלט הוא חלק בלתי נפרד מהבניין והתחזוקה השוטפת בבניין חייבת לכלול גם את המקלט.
חייבים לשנות את התפיסה כלפי המקלט, לעורר את המודעות של כולנו לחשיבות כיון שהמודעות הזו נוטה להירדם בחיי השגרה. נקווה שתמיד עולם כמנהגו ינהג והמקלטים הללו יהיו באמת חלק בלתי שמיש בבניין המשותף אבל ביחד עם התקווה חייבים להיות מעשיים ולדאוג לטיפוחו, תקינותו ותחזוקו הראוי של המקלט.

שירות אישי לועד בית